Historia Ashihara Karate

 

Założycielem stylu Ashihara Karate - jest nieżyjący już japoński mistrz Kancho Hideyuki Ashihara , który przez wiele lat trenował Karate Kyokushinkai i był jednym z uczniów Sosai Masutatsu Oyamy.

Kancho Ashihara po latach przemyśleń i doświadczeń doszedł sam do bardziej logicznych i racionalnych rozwiązań technicznych w karate, na podstawie których stworzył swój własny system opierający się na zasadzie - SABAKI.

Zasadą Ashihara Karate Sabaki - jest minimalizować siłę ataku przez przejście do pozycji w której można wykorzystać siłę atakującego i użyć ją przeciwko niemu. Podstawą tej unikalnej strategii jest - SABAKI - ruch na zewnątrz linii ataku do pozycji "ślepa strefa", z której można wyprowadzić skuteczny kontratak.

To co wyróżnia Ashihara Karate od innych sztuk walki to poleganie na tej zasadzie. Tworząc w 1980 roku swój system walki Ashihara Karate - na podstawie technik Karate i zasadzie SABAKI, Kancho Hideyuki Ashihara włączył jednocześnie techniki Nagewaza i Newaza (rzutów i chwytów) oraz zmienił lub skorygował niektóre bloki i uderzenia. Rozwinął on również technikę pracy nóg i szybkie zmiany pozycji. Takiej strategii walki został podporządkowany cały system szkolenia w Ashihara Karate.

Ten nowy, niezwykle żywy, realny i efektowny system walki w krótkim czasie rozpowszechnił się w większości krajów świata.

W 1987 roku promocją Ashihara Karate w Szwecji, Skandynawii, a następnie w Europie rozpoczął znany mistrz Karate Kyokushinkai Shihan David Cook, który w tym samym roku wspólnie z Shihan Dave Jonkers z Holandii założył European Ashihara Karate Organisation (EAKO), a następnie nową organizację Ashihara, która nosi nazwę Ashihara International Karate Organisation (AIKO), której Shihan Cook stał się pierwszym Prezydentem.

Metody treningu w Ashihara International Karate zostały przez Shihan Cook i Shihan Jonkers znacznie ulepszone i japońskie podstawy zostały zmienione przez metody treningu, które dają lepsze rezultaty w dużo krótszym czasie.

Kata Ashihara Internetional Karate Organisation są całkowicie nowe i bardziej funkcjonalne. Wszystkie 11 kata AIKO są prezentowane z partnerem, co daje elementy realistyczne, wzięte z realnego życia, a czego brak w tradycyjnym kata. Nowe autorskie kata stanowią logiczny pomost pomiędzy uczeniem podstaw, a walką. Shihan David Cook i Shihan Dave Jonkers wykorzystali całkowitą swobodę w zmianach i udoskonaleniach tworząc w ten sposób nowy dynamiczny system karate knockdown, który nie posiada granic i jest ciągle rozwijany.

Od 1997 roku Ashihara International Karate Organisation (AIKO) - jest praktykowane w Polsce. Główne Dojo AIKO w Polsce i zarazem siedziba Polskiego Centrum Ashihara Karate mieści się w Darłowie.

 

Od lewej: Shihan Dave Jonkers - Prezydent & Dyrektor Techniczny AIKO; Sensei Dariusz Winiarski - Przedstawiciel Krajowy AIKO w Polsce; Sensei Sem Schilt - II Dyrektor Techniczny AIKO

Międzynarodowe

Ashi - znaczy noga, stopa

Hara - znaczy brzuch

 

Ashihara

 

W roku 2006 Polskie Centrum Ashihara Karate - przystąpiło także do Ashihara Karate International (AKI). W tym samym roku została utworzona Polska Organizacja Ashihara Karate (POAK), w której trenowane są dwie odmiany Ashihara Karate - AIKO i AKI.

 

Honbu Dojo Ashihara Karate International (AKI) Cape Town - Republika Południowej Afryki.
Od lewej: Sensei Zbigniew Pajewski - Wiceprezes POAK, Kaicho Hoosain Narker - Dyrektor AKI,
Sensei Dariusz Winiarski - Przedstawiciel Krajowy AKI & AIKO w Polsce, Prezes POAK